Benzina și motorina se scumpesc de la 1 ianuarie 2025
Primele scumpiri din 2025 vor fi la benzină și motorină, chiar de la miezul nopții pe 1 ianuarie. Astfel, prețul benzinei se va majora cu 17 bani pe litru, iar al motorinei cu 16 bani.Motivul este legat de creșterea accizei la carburanți cu puțin peste 6%.
Astfel, o persoană care are o mașină pe benzină cu un rezervor de 50 de litri va plăti mai mult cu 8,5 lei pentru un plin. În cazul motorinei, costul va crește cu 8 lei. Având în vedere scumpirea, transportatorii vor primi în continuare ajutorul de Stat de 20 de bani pe litru. Reamintim că în 2024 acciza s-a majorat în două etape: 1 ianuarie și 1 iulie. Cumulat, acciza a crescut cu 72 bani la benzină și 65 bani la motorină.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
AVEM ȘI LA BISTRIȚA UN „FRITZ”?
21.06.2026
ACCIDENT în Sălaj! O mașină s-a răsturnat
22.06.2026
ULTIMELE COMENTARII
Viviana Axinte
17.04.2026Da am văzut modalitatea tinerilor de a asculta orice reproducere video, "pe repede înainte". Probabil și pentru faptul că sunt bombardați de informații și asta e modalitatea lor de a face selecția informației.
la articolul NU JUCĂM CU CĂRȚILE PE MASĂ
Ioan Godja
15.04.2026Un text care pune pe gânduri și surprinde o realitate tot mai vizibilă. Cultura ar trebui să fie pulsul unei comunități, nu doar o prezență în bugete. Oare doar Bistrița se află în această situație? Mă tem că nu… Din păcate, nu este singură — sunt tot mai m...
la articolul 15 Aprilie – Ziua Mondială a Artei
Florian Cosoiu
13.04.2026Un sincer BRAVO!
la articolul IGF – O Uniune Mondială de Folclor implicată în viața contemporană
samara
26.01.2026"Greetings, We would like to inquire about the possibility of advertising through a hosted article on your website transilvaniajurnal.ro. The content of the article will be tailored to align with the theme of your site and will feature a hyperlink leading to a casino /...
la articolul Concert cu trupa 7 Pași la Rockwave Tavern din Baia Mare
COMENTARII